Terves kehas terve vaim

Rooma poeedi Juvenali poolt esimesel sajandil välja öeldud mõttetera, terves kehas terve vaim, tunneb tänapäeval kogu maailm. Kuidas me seda mõistame? Kas seostame seda eelkõige spordi ja liikumisega? Kas ideaalne kehakaal ja figuur on terve keha või tähendab terve keha lihtsalt head enesetunnet ja enesega rahulolu. Milline on terve keha ja milline on terve vaim? Kas keha ja vaim on üks tervik või tuleks neid eraldi vaadata ja arendada?
Tänapäeva kehakultus on viinud mõiste, terve keha äärmusest äärmusesse, kus ühelpool on jõusaalis viimseni moonutatud lihased ja steiroide täispumbatud organism ja teiselpool haiglaselt ära näljutatud modellid. Mõlemale leidub imetlejaid ja kaasaelajaid, kes väidavad, et see on tervislik ja kaunis. Kas sellisel puhul saame rääkida ka tervest vaimust. Kui sportlane keskendub üksnes kehalisele tulemusele unustades arendada ka mõtlemist ja inellekti. Kas siis on tegemist tervikliku inimesega või on nagu kaheaeru paat, milles töötab vaid üks aer ja tänu sellele keerutab paat ringiratast kuni kulub ja väsib.
Rootsi teadlaste poolt läbi viidud uurimus väidab, et tervislik toitumine ja mõõdukas liikumine hoiab südame ja südameveresoonkonna terve, mis tervena suudab kiiremini toimetada verre ja ajju toitaineid, mis omakorda kiirendab mõtlemist, arusaamist ja enesekindlust. Uurimus väidab, et kehaliselt aktiivsed noored on ka koolis edukamad ja lähevad suurema tõenäosusega ülikooli.
Meie ühiskond on viimase 100 aastaga läbinud tohutu arengu nii meditsiinis, toiduainete tööstuses, kui ka elukorralduses üldse. On välja antud sadu raamatuid, kuidas ennast saledaks ja ilusaks süüa, kuidas olla edukas, kuidas olla õnnelik, kuidas olla ilus. Ning ometi võrreldes eelmise sajandiga on meil palju palju rohkem ülekaalulisi, stressis ja haigeid inimesi. Miks? Kui uskuda televisiooni, raadiot, kirjandust, siis terve ja tubli olla on maailma lihtsaim asi. Tee nii nagu ma ütlen ja edu ei jää tulemata. Kuid sellest hoolimata on tulemus vastupidine. Ma arvan, et tänu meediale on meilt tasapisi ära võetud iseseisev mõtlemine ja otsustus võime. Meie keha ja vaim ei vasta kellegi poolt etteantud normidele ja seepärast kogeme ebaõnnestumist ja meeleheidet. Julgus endale ja oma põhimõtetele kindlaks jääda. Julgus öelda, misiis, kui ma ei vasta normidele, ma armastan ennast just sellisena nagu olen ja teen neid asju, mis mulle meeldivad, mitte neid asju, mis rohkem kasu sisse toovad. Siis me ei peaks unistama ideaalsest kehast ja tulusast töökohast ning seda unistust igapäev alkoholi või magusaga kastma, vaid me peaksime loomulikuks, et me oleme kõik ilusad ja meil tegelikult ei ole vaja kolme autot ja kahte maja.
Terve keha tähendab minu meelest eelkõige head enesetunnet, energiat julgelt edasi minna, endale ja oma põhimõtetele kindlaks jäädes. Ma arvan, et naeratav ja õnnelik inimene on alati ilus. Kas mitte seda ei mõelnud vanad roomlased terve keha all. Egiptuse vaarao Ramses teise lemmiktegevuseks oli hobukaarikutega võidusıit ja ujumine. Tänu kehalistele harjutustele suutis ta hoida ka oma vaimu värskena. Alternatiiv meditsiin väidab, et kehasse kammitsetud energia muutub stressiks, tekitab rahutust, negatiivseid mõtteid ja haigusi. Mõeldes lausele, terves kehas terve vaim, unustame tihti selle lause teise poole, vaimu, sisemise tarkuse ja intellekti. Ma arvan, et meie keha ja vaim on üks tervik, mis koos funktsioneerides toodab julgeid ja loovaid mõtteid. Aitab kaasa mitte ainult meie isiklikule, vaid ka ühiskondlikule arengule.

[do_widget id=jetpack_widget_social_icons-5]

[su_divider top=”yes” text=”” style=”default” divider_color=“#000000″ link_color=“#000000″ size=“10″ margin=“40″ class=“”]
[su_row class=””]
[su_column size=”1/2″ center=”no” class=“”]

Küsimused & Vastused

Rubriik, kus Teie saate esitada küsimusi või oma mõtteid avaldada seotud teemaga, millest parasjagu räägime ning meie vastame või arutleme Teiega.

[contact-form-7 id=”1943″ title=”Küsimused & Vastused”]

[/su_column]
[su_column size=”1/2″ center=”no” class=””]