BLOGI

Kuidas arendada oma instinkte ja seeläbi ka soorituse efektiivsust?

Efektiivse instinktidel põhineva tegevuse saladus on järgmine – HARJUMUSED. Kuna suurem osa meie igapäeva elust on automatiseeritud ning aju otsib pidevalt võimalust, kuidas võimalikult mugavalt ja tuttavaid mustreid kasutades erinevates olukordades hakkama saada, siis on kasulik teada, kuidas need mustrid tekivad, kuidas neid muuta ning mis hetkel saab harjumusest instinkt.

Mis puutub sporti, siis 21. sajandi algusaastate üks edukamaid Ameerika jalgpalli treenereid Tony Dungy on öelnud, et sportlane hakkab tihti peale eksima siis, kui ta hakkab mõtlema. Kuid kuidas siis ikkagi tekitada endale häid harjumusi, et sooritus võistlustel oleks võimalikult efektiivne stabiilselt mitte üksikutel juhtudel.

Harjumused koosnevad kolmest etapist, millest esimene on ajend või tõuge, mis sunnib aju vastu võtma otsuse, milline on sobiv reageering ehk tegevus. Teine etapp on protsess ehk see tegevus, mis su aju õigeks peab, kui mingi olukord on tekkinud. Jällegi, me valime enamus kordi selle protsessi mis on mugav ja tuttav. Kolmas etapp on tulemus ehk tasu, mida sa saad oma tegevuse lõppedes.

Toon siia kohe lihtsa näite, et sa saaksid sellest perfektselt aru. Kui sa tunned et sa oled väsinud ja uimane, siis sa tahaksid juua kiirelt ühe kohvi või energiajoogi, et vabaneda uimasusest ning tunda end jälle elusalt. Kui see lihtne näide lahti mõtestada, siis ajend on väsimus, uimasus, mugav ja tuttav protsess on kohvi või energiajook ning sinu tasu on parem enesetunne. 

Kui sa tunned, et sa ei tahaks enam nii palju kohvi tarbida siis kuidas muuta oma harjumust? Esimene samm on arusaada, miks sa jood kohvi ning mis on selle ajend, teine samm on aru saada, mis on see tasu mis sa saad peale kohvi joomist. Kui ajend ja tasu on selged jääb üle vaid muuta oma tegutsemist ja luua uus muster. Tavaliselt kulub selleks aega vähemalt 21 päeva, et üks muster asenduks teisega. Ehk siis tahtes muuta oma halba harjumust tuleb aru saada ajendist ja tasust ning muuta rutiini. 

Vaatame seda sama ideed spordi juures. Kui sa mängid korvpalli näiteks, mis on väga paljude võimaluste mäng ehk siis igas olukorras on mitu varianti mida teha ning tihti peale on sul raskusi teha õige otsus siis head harjumused aitavad sul vältida valesid otsuseid. Kui sa seisad kolmepunktijoone taga ning ootad, et pall sinuni jõuaks ning ühel hetkel su meeskonnakaaslane söödabki palli sinu poole, siis mida tuleks tähele panna, et langetada õige otsus. Tavaliselt on sul 3 valikut, kas sa viskad peale, kas sa teed uue läbimurde või sa söödad palli edasi järgmisele võistkonnakaaslasele. 

Esimene asi, mida sa pead tähele panema on kus asetseb sinu enda kaitsemängija, kui tema on sinust kaugel, siis sa viskad peale. Kui ta on sul liiga lähedal siis sa teed uue läbimurde eesmärgiga korv visata või kaaslasele hea olukord luua. Kui su kaitse on kaugel siis sa viskad, see on lihtne. Kui su kaitse on sul lähedal ning visata ei saa, siis tuleb jälgida kas sinu meeskonnakaaslane su kõrval on paremal positsioonil ehk siis tema kaitse on sinu läbimurdeteel ees või mitte, kui on siis tuleb kõrvale sööta, kui ei ole, siis tuleb läbi murda, kui hakkad läbi murdma siis su ainus mure on abikaitse, sest kuna sa tegid läbimurde siis järelikult sinu kaitse oli nii peal sul et sa olid suutline temast mööda minema, saades mingisuguse eelise. Järgmine asi ongi aru saada, kus on teised kaitsjad, kas ma saan ise visata keskpositsioonilt või korvialt ehk kus on alumine abikaitse ehk pikk mängija või ma ei saa ise visata ning hoopis mu kaaslane on heas positsioonis kolmese taga mis tähendab et vastase kaitse on korvi alla kokku tõmmanud.

Kogu see näide illustreerib seda, kuidas leida ajendeid mille abil teha parim otsus. Kõikide ajendite tulemus ehk tasu on sama, visata korv. Protsess on erinev. 

Mis aga juhtub paljude mängijatega on järgmine – kui su kaitse on sinust 2 meetri kaugusel ja sööt tuleb välja siis tuleb visata mitte vahel visata ja vahel sööta ja vahel läbi murda. Alati viska, sest nii lood sa endale hea mustri mille abil õnnestuda tihti mitte vahel. Kui sa annad enda ajule pidevalt erinevaid signaale, siis tulebki hakata mõtlema mida ma nüüd teen kui teatud olukord esile kerkib ja seda sa ei taha. Sa tahad treenida oma aju reageerima alati sarnaselt kui teatud olukord tekib. See on oluline nii igas trennis kui ka mängus.

Kinnistunud harjumus ongi instinkt, mida rohkem sa harjutad ühte elementi samamoodi seda rohkem ta kinnistub ja seda rohkem ta muutub instinktiks ja seetõttu oled sa suuteline tegema lihtsaid asju kiiremini ja stabiilsemalt kui teine, kes pidevalt mõtleb mida ja kuidas teha.

Kui aju on suuteline eristama ajendeid, mida saab õppida näiteks vaadates oma mänge video pealt ja analüüsida oma tegevusi, ning lõpp-tulemus on selge – korvi viskamine, siis jääb vaid üle treenida ja lihvida.

Lihtsuses peitub võlu. Lihtne võib olla väga keeruline, et muuta midagi lihtsaks tuleb palju treenida ja korduseid teha.

Alusta juba täna!

Miks on keskendumine üks olulisemaid oskuseid sportlasel?

Mängu kaks peamist eesmärki – on haarata initsiatiiv – ning panna enda vastane liikuma. Initsiatiiv – annab sulle võimaluse dikteerida – mis juhtus – ja kuidas juhtub – ning vastase liikuma panemine paljastab tema nõrkused – kust teda rünnata ja millal on selleks kõige sobivam hetk.

Kui sina kontrollid sündmuste käiku ning oled nagu dirigent orkestri ees, siis oled suutnud panna ennast positsiooni, kus õnnestumise tõenäosus märgatavalt suureneb. Oluline on ka mõista, et perfektne positsioon ei garanteeri perfektset tulemust, kuid see garanteerib alati võimaluse õnnestuda. Lõppude lõpuks tahad sa olla võimalikult tihti olukorras kus soovitud tulemus on käeulatuse kaugusel.

Kuidas aga jõuda ihaldatud olukorda, kus initsiatiiv on sinu käes. 

Selleks tuleb mõista, et kõige olulisem ei ole ihaldatud tulemus, vaid kõige olulisem on see kuidas ihaldatud tulemuseni jõuda, sest sa tead, et suurepäraselt sooritatud element toob enam kordi soovitud tulemuse kui kehvasti sooritatud element. Kui liigne fookus on tulemusel siis ununeb hetk, milles oled ning soorituse tase langeb.

Ma toon sulle kohe illustreeriva näite. Kujuta ette et oled taga ajamas oma eesmärki või unistust ning viis selleni jõuda on lihtne, tuleb lihtsalt järgida laserist tulenevat valgusmärki ning pidevalt valgusele järgi minnes, jõuad sa eesmärgini. Nüüd kui sa hakkad poole tee peal keskenduma järsku oma eesmärgile ning unustad valgustera ära, siis jääb tee suuretõenäosusega pooleli, sest sa ei tea kuhu minna ilma valgusmärgita.

Keskendudes oma elemendi sooritusele tuleb ihaldatud tulemus ise sinu juurde ja sellepärast ongi kõige olulisem oskus keskendumine sellele mida sa teed sellel hetkel kui sa teed seda.

Samas valguses mängides oma oponendi vastu on oluline panna oma vastane liikuma. Kui sa suudad oma oskustega vastase liikuma sundida siis see tähendab, et sa omad initsiatiivi, mis omakord tähendab et sinu käes on kontroll olukorra üle, mis omakord annab sulle võimaluse sellest parim välja võtta. 

Kui sa märkad nõrkust või kohta kust rünnata siis oled sa selleks valmis aga et märgata ja rünnata, peab su fookus olema sellel hetkel, mitte lõpptulemusel. Sellisel viisil suurendad sa oma võimalust õnnestuda ning edukalt sooritada mistahes elemente. Loomulikult nõuab edukas sooritus ka tugevat aluspõhja, mille pealt üldse midagi sooritada, kuid selliselt lood sa endale parima võimaliku positsiooni oma oskuse kasutamiseks.

Eemalda juhuslikkus ning mõista, et õnnestumine on tegelikult hoopis midagi muud, see on soodsa momendi kokkulangemine korraliku ettevalmistusega. Ole valmis õnnestuma!

Kuidas enesekindlust arendada?

Sul on võimalik enesekindlust arendada täpselt samamoodi nagu teisi oskuseid. Enesekindlus on täpselt samasugune vahend edukuse teel nagu mõni spetsiifiline erialaline element, mida igapäevaselt tahetakse paremaks treenida.

Enesekindlus koosneb kolmest tahust ning iga külg on täpselt sama oluline.

1 Tahk on usk iseendasse ja oma võimetesse. Mitte lootus, et äkki ühel päeval olen ma võimeline midagi korda saatma, vaid usk, et piisavalt treenides, olen ma suuteline omandama iga oskuse. Juba piiblisse pandi kirja, et usk on aines kõigele, mida me loodame saada ning tõend, et need asjad on võimalikud. Visualiseeri endale mida sa tahad osata, kui hästi sa seda oskad ning kui hästi sa ennast tunned selle juures. Ka einstein on öelnud et ettekujutlusvõime on ülim. Kasuta oma võimet endale ette kujuta, et saaksid minna järgmise sammu juurde.

Niiet siis 1 samm on usk iseendasse ja oma võimetesse. Sa oled suuteline omandama kõik mida sa tahad.

2 Tahk on Treening. Läbi tuhandete korduste ja sadade treeningtundidega lood sa endale vundamendi, et sa päriselt ka oled võimeline tegema kõike seda, mida sa endale ette kujutad. Et see ei ole lihtsalt mingi unistus või luulu vaid sa päriselt ka töötad selle kallal ning muutud paremaks mida kordus edasi.

Algul võib olla palju kõhklusi ja negatiivseid mõtteid hoolimata usust et see on võimalik, kuid mida kordus edasi, mida päev edasi, mida rohkem õnnestumisi seda enam muutuvad su mõtted positiivsemaks ning tahe rohkem treenida suureneb, mis loob ideaalse eelduse kolmanda külje jaoks.

3 Tahk on oma oskuste rakendamine võistlustel. Kui esimestel kordadel ei õnnestu, siis see on okei, see tähendab tavaliselt 2 kahte asja, kas pole piisavalt treeningtunde seljataga või sa oled krambis ja pinges. Kui pole piisavalt treeningtunde selja taga, siis tuleb rohkem kordusi teha ning kui oled liialt pinges, siis on vaja lihtsalt rohkem kogemusi. Igaljuhul on tähtis aru saada, et kannatlikkus ja järjepidevus ei vea kunagi alt. 

Niisiis see kolmnurk on lihtne viis kuidas olla enesekindlam oma tegemistes. Kahe esimese tahuga lood endale soliidse, kindla ning tugeva vundamendi, et kui tuleb sobiv moment ja võimalus oma oskust rakendada siis oled sa valmis selle võimaluse ära kasutama ning õnnestuma. 

ning mida rohkem tuleb õnnestumisi, seda enesekindlam sa oled, mida enesekindlam sa oled, seda rohkem tuleb õnnestumisi. Enesekindlus on eneseusk, treenimine ning oskuse õige aegne edukas rakendamine. Need kõik kolm eksisteerivad koos ning alati koos, jätad ühe tahu ära, siis ei ole enam kolmnurka ega tasakaalu, kõik mis on tasakaalust väljas ei vii edukuseni. 

Usu endasse, treeni nii palju kui võimalik, harjuta ja arene pidevalt oma spordialal ning rakenda julgelt oma harjutatud vahendeid.